Size bir telefon kadar yakınız
0532 177 12 69
Dil Seçin
trende

TEZ YAZIMINDA SAYFA NUMARALANDIRMASI

14.12.2019
14 görüntülenme
TEZ YAZIMINDA SAYFA NUMARALANDIRMASI

TEZDE SAYFA NUMARALANDIRMA

Tez yazımında sayfa numaralandırması nasıl olmalıdır?

Tez yazımı, her detayı ile parçadan bütüne doğru ilerleyen teknik bir iştir. Bu teknik, araştırmacının yetenekleri ve bilgileri başta gelmek üzere alınan yardımlar ile de desteklenmektedir. Tez yazarı, çalışması için doğru adımlar izlemelidir. Bu adımlar hakkında tez yazımı için bilinmesi gerekenler yazımıza bakabilirsiniz.

Burada tez yazım adımlarından tez yazılırken sayfa numaralandırmasının nasıl olacağını ve önemini anlatacağız.

Tez yazımı döneminde oluşturulan içerikler ve gerçekleştirilen araştırmalar kadar bu dokümanların bir araya getirilmesi konusu da önemli bir noktadır. Bilindiği üzere tezler, ilgili üniversitenin yazım kılavuzuna göre düzenlenerek teslim edilmelidir.

Bu kılavuza uygunluk kuralı çoğu zaman tezlerde yer alan sayfa numaralarını da etkilemektedir. Tezlerde ve pek çok akademik yayında kapak sayfasında numara bulunmamaktadır. Çoğu zaman bu durumu kapak, yemin metni, kabul ve onay sayfası, intihal bildirimi, teşekkür ve önsöz sayfaları da numarasız olarak izlemektedir ve tezin ilk numarası ÖZET sayfası ile başlamaktadır. Özet sayfası birinci sayfa olarak başlayabileceği gibi kendinden önceki sayfalarda hesaba katılarak numaralandırılabilir. Örneğin, özet sayfasından önce kapak, yemin metni ve kabul ve onay sayfası yani toplamda 3 sayfa yer alıyorsa özet 1 den değil 4 ten başlayabilmektedir. Özetlerden başlayan sayfa numaraları genellikle küçük Romen rakamları ile i, ii, iii, iv, v… şeklinde başlar ve ilerler. Bu sayfa numaralarının yer aldığı diğer sayfalar özet, abstract, içindekiler, tablolar listesi, şekiller listesi, grafikler listesi ve kısaltmalar listesi ile son bulmaktadır.

Kısaltmalar listesinin ardından sayfa kesilerek yeni numaralandırma değeri ile GİRİŞ bölümü 1 numaradan başlamaktadır. Bazı yazım kılavuzlarında ise bu durum girişe kadar olan sayfa numaralarının son bulduğu romen rakamından sonra (eğer girişten önce son romen rakamı iii ise giriş 4 olarak) devam etmektedir.  

Özet ve giriş ile başlayan numaralandırmalar genellikle sayfanın altında ve ortasında tezin yazım puntosu ile aynı büyüklük ve tipte olmaktadır.

Giriş ile başlayan tez sayfa numaraları giriş, genel içerik, yöntem, bulgular, tartışma ve sonuç, kaynakça ve ekler ile devam ederek tezin son sayfasına dek sürmektedir.

Tez yazımında sayfa numaralandırması zor ya da basit değil, bilinmesi gereken ve tezin tümünü etkileyecek olan bir noktadır.

Tezde sayfa numaraları genellikle sayfanın altında ve ortalanmış halde olmasına rağmen bazen, sayfanın üstünde veya altında, sağ veya solunda ve hatta sayfanın sağ veya solunda ortalanmış halde dâhi olabilmektedir. Bu durum kimi çalışmalarda tek sayfalarda numara sol çift sayfalarda sağ köşede veya yanlarda gibi durumlarla da yapılabilmektedir.

Tezde sayfa numaralandırması kolay görünse de çoğu zaman sayfaları kesmeyi gerektirdiğinden tezin tüm bütününde kaymalara ve tezin bütününün tez yazım kılavuzu esaslarından çıkmasına yol açmaktadır.

Numaralandırmalar manuel olarak yapılmamalıdır, Word programında yazılan yazılar için Word otomatik numaralandırma yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.