Size bir telefon kadar yakınız
0532 177 12 69
Dil Seçin
trende

Tez yazdırmak istiyorum

13.11.2019
28 görüntülenme
Tez yazdırmak istiyorum

TEZ YAZDIRMAK İSTİYORUM

Kişilerin çalışma hayatı içinde yeterli donanıma sahip olmalarına rağmen vakit bulamadıkları tez hazırlama süreci zaman daraldıkça zorlaşmaktadır. Mesleki kariyerlerini ve akademik sıfatlarını bir üst adıma taşımak isteyen kişiler bu durumu tezli yüksek lisans tezi veya tezsiz yüksek lisans eğitimi ya da doktora ile devam ettirmektedir. Eğitim sistemimizin çok sayıda lisans mezunu vermesi üzerine bir fark oluşturmak isteyen kişiler kendilerini geliştirmek zorunda kalmaktadır. Tabi bu gelişim isteği geçim sorunu ile çeliştiği zaman kişiler önce işlerine ağırlık vermektedir. Yine de hem çalışıp hem akşam veya hafta sonu eğitimlerini tamamlayan birçok kişi yüksek lisans derslerini sonlandırmayı başarmaktadır. Ancak konu tez yazma dönemine gelince bu kişiler her gün 4-5 saatlerini tez yazmaya ayıracak birkaç ay veya bir dönemi bulamamaktadır. Tam bu noktada tez yazdırmak istiyorum fikri belirmektedir. Devamında ise profesyonel hizmet veren tez danışmanlık merkezleri araştırılmaktadır.

Parayla tez yazdırma fikrinde mutabık kalan kişiler ilk olarak tez yazımı sürecine genel hatları ile hâkim olmalıdır. Bu sayede alacakları hizmeti kendileri tartabilir. Akademik çalışmaların meydana gelmesi sırasında ilk adım her zaman en önemli adımlardan birisidir ve bu adım konu belirlenmesi ile başlamaktadır. Belirlenecek olan konu çalışılacak alana göre farklılık göstermektedir. Konu belirlerken en önemli nokta ise öğrencilerin konuya hâkim olmaları ve konunun özgünlük sağlamasıdır. Devam eden süreçte öğrenciler belirleyecekleri konu ismiyle etik kurullarına tez öneri formu sunmaktadır. Tez öneri formunda belirlenen konunun problem durumu, amacı, önemi, sınırlılıkları, yöntemi, literatür taraması ve kaynaklar gibi temel yapı taşları yer almaktadır. Tez öneri formu ile konunun ve varsa tez çalışmasında kullanılacak materyallerin onaylanması ile tez yazma işlemi başlamaktadır.

Tez yazma noktasında içerik bilgisinin yanı sıra önemli olan diğer bir nokta ise ilgili okulun tez yazım kılavuzuna uygunluktur. Tez yazım kılavuzları üniversitelerin kendilerine özgüdür ve tez içerik bakımından mükemmel dahi olsa kılavuza %100 uyumlu olması gerekmektedir. Bu bakımdan tez yazımı basite indirgenmemeli ve teknik detayları da önemsenmelidir. Tez yazımı kapsamında diğer bir önemli konu ise alıntı yani akademik intihal oranıdır. Alıntı oranı tezin akademik değeri için belli bir sınır ve kurallar içinde tutulmaktadır. Alıntı oranında ki usulsüz aşma durumları yasal suç düzeyine kadar gidebilmektedir. Bu yüzden tez yazımı sırasında bir cümle dahi olsa birebir kopyalanıp kullanılmamalıdır. Kaynaklar, kaynakçalar üzerinden ana kaynağa ulaşmak için kullanılmalıdır. Tez konusu ve öneri formunun ardından çalışılacak tez için bir algoritma geliştirilmelidir. Benzer çalışmalar üzerinden genel iskelet belirlenip çalışmanın ana ve alt başlıklarından oluşan temsili bir içindekiler listesi oluşturulmalıdır. Bu sayede çalışma kaç sayfa aralığında olacak kaç başlık olacak ve konu bağlantısının nasıl kurulacağı en başta belirlenebilir.

Kavramsal yazımının yanı sıra çalışma için bir uygulama da yapılacaksa bu uygulama süreci de yazıma paralel gitmelidir. Nitel ve nicel analizler, ekonomik modeller en başta belirlenmeli ve veriler ivedilikle toplanıp analiz edilmelidir. Tez çalışmaları sırasında tez çalışmasının kavramsal kısmı ve uygulama kısmı ikiye bölünerek takip edilmelidir. Verilere uygun ve tahminlere açık hipotezler, doğru analizler ile bulgulara dönüştürülmeli ve çalışmanın kavramsal kısmı ile birleştirilerek tezin bütünü haline getirilmelidir. Çalışmanın özgün değerinin ortaya çıkacağı bu aşamadaki önemli bir diğer alan ise çalışmanın tartışma ve sonuç kısmıdır. Bu kısımda çalışmanın sonuçları, benzeri geçmiş çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılarak, ortaya farklı olarak neyin konulduğu ve ispatlandığı anlatılmalıdır.

Özetle tez veya proje genel olarak parçadan bütüne doğru hassas süreçler toplamıdır. Giriş bölümü ile başlayan amaç cümlesi ve problemler kavramsal bölümde anlatılmalı uygulama bölümünde yorumlanmalı ve ispatlanmalıdır.

Tüm bu süreçler bile bir kişinin tek başına hepsini birden yapabilmesi için fazla zaman istemektedir. Bu noktada parayla tez yazdırma ve tez yazdırma merkezleri araştırılmaktadır. Parayla tez yazdırma hizmeti veren tez danışmanlık merkezleri her geçen gün artmaktadır. Çalışması için profesyonel destek bekleyen kişiler tez yazdırma merkezlerini araştırmaktadır. Ne yazık ki tez yazma noktasında hizmet veren veya hizmet vaadinde bulunan kişiler veya şirketler çoğu zaman gerekenleri yerine getirememektedir. Bu sorunun temel nedeni ise başarı ve gelecek referanslardan ziyade hızlı para kazanma istekleridir. Tez yazdırmak istiyorum, düşüncesine kapılan bir kişinin karşısına onlarca web sitesi çıkmaktadır. Kişiler tez danışmanlık hizmetleri veren bu kurumlar ile görüşürken temkinli davranmalıdır. Karşılarında gerçek kişilerin, tüzel kişiliğin ve kurumsal bir hizmetin varlığından emin olmalıdır. Birçok yerden fiyat ve örnek doküman talep edilmelidir. Her şeyi tek seferde yapacağını vaat eden, yüksek veya düşük fiyat veren, önce para isteyen, önce kimlik bilgileri isteyen, çalışma için belirlenen en az yarısını ön ödeme olarak isteyen ve reklamlı olarak karşılaşılan kurumlardan uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir web sitesi kurulduğu gün bile reklam hizmeti ile karşınıza çıkabilir.

Akademik yönden donanım ve zaman isteyen tez yazımı için seçilen tez danışmanlık merkezinin kesintisiz iletişim vermesi ciddi anlamda önemli konudur. Çünkü kişiler zaten zaman bulamadıkları için tez yazım merkezine yönelmiştir.

Parayla tez yazdırma hizmetini almak isteyen kişiler, karşılarındaki kurumların iletişimini, çalışma disiplinini, gizlilik ve güven hizmetini, özgünlük/intihal oranı ve çalışmaların zamanında teslimini yasal yönden garanti altına almalıdır.

İletişimin önemi, çalışmanın sahibi olan öğrencinin teze hâkimliği ve hocası ile görüşmeleri bakımından son derece önemli bir unsurdur. Hızlı ve kısa sürede yapılan dönüşler hem çalışmaya daha hâkim kılar, hem de öğrenci ile hocası arasında olumlu bir etki bırakır. Doğru koordinasyon için çalışmayı hazırlayan akademik partnerler ile öğrencinin ilişkisi, tez danışmanlık merkezi tarafından anlık ve sürekli takip halinde olmalıdır.

Çalışma disiplini, yazımı başlanan bir tez en hızlı şekilde ilerlenmeli ve sık sık hocaya gönderilerek her adım vaktinde atılmalıdır. Bu disipline dikkat eden bir tez danışmanlık merkezi ile çalışmak öğrencileri girdikleri bu stresli dönemde büyük oranda rahatlatmaktadır. Disiplinli bir ilerleyiş ile teslim edilen ilk çalışma dokümanı tez danışmanlık merkezi kapsamında çalışmayı hazırlayan kişiler hakkında fikir vermek açısından da son derece önemlidir. 

Gizlilik ve güven hizmeti, hem öğrencilerin hem çalışmaları hazırlayan tez partnerlerini korumak için var olması zorunlu bir hizmettir. Kişiler tez danışmanlık merkezi bünyesinde çalışmalarını hazırlayacak kişilerle ön görüşme yapmak isteyebilir. Bu durumu sağlayan bir kurum sizi telekonferans yöntemi ile veya karşınıza akademisyen olmayan birisini doğrudan çıkararak ikna edici olabilecektir. Ancak hiçbir akademik partner asla böyle bir durumu istemez ve size sunulan bu hizmet aslında karşınıza herhangi bir kişinin varlığı ile sınırlıdır. Bunu yapabileceğini belirten kurumlar hakkında iki kez düşünmenizde fayda vardır. Tez yazımı, yazanın ve yazdıranın gizli kalması ile tamamlanmalıdır.

Özgünlük/intihal oranı, bilimsel yayın ilkelerine bağlı kalınmasının temel koşulu özgünlük ve intihaldir. Özgünlük ile çalışma hem fikir bakımından hem kopyalanmamış içerik bakımından diğer çalışmalardan farklı olmalıdır. İntihal ise çalışmanın bu özgünlüğünü sağlayacak olan teknik alıntı oranının tespit edilmesidir. Özgünlük ve intihal bir tezin geçerliliğinde ki rolü ile parayla tez yazdırmak isteyen kişilerin tez yazım merkezinden edinmeleri gereken garanti bir bilgidir.

Zamanında teslim, tez danışmanlık hizmeti veren bir kurum tez yazımını üniversitenin son teslim gününde değil, sizin talep edeceğiniz son teslim gününde teslim etmelidir. Zaten zaman bulamadığı için tez danışmanlık merkezine başvuran kişiler ile kurum arasında zaman pazarlığı dönmemelidir. Tez teslimi ayrı, zamanında teslim ayrı süreçlerdir. Tez teslimi dönem sonunda olsa bile bir tez çalışması başlangıç tarihine göre en geç halde tez tesliminden 1 hafta öncesine en iyi ihtimalle de aylar öncesinden tamamlanmalıdır. Anlaşma yapılan tez merkezi ile zamanında teslim konusunda yasal güvence ile anlaşılmalıdır. Bu sayede çalışmanız anlaşılan teslim tarihinin öncesinde size teslim edilmek zorunda olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.