Anadolu Tez Merkezi

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Tez Yazdırma

Tez Yazdırma

23 Haziran 2020

Üniversitelerin son sınıflarında, yüksek lisans ve doktora programlarında bitirme ödevi de denilen tez dönemleri gerçekleşmektedir. Tez kelime manası ile bir görüşü, düşünceyi ve fikri çeşitli kaynaklarla ortaya koyup iddia ettiği savı ispatlama işidir.

Tezin asıl amacı öğrenciyi araştırmaya sevk etme, herkesin bildiği genel geçer bilgilerin doğruluğunu ya da yanlışlığını detaylı araştırmalar sonu bilimsel bir üslupla ortaya koymaktır. Bu yönü ile bakıldığında aslında birçok kazanım sağlayan tez dönemleri zaman zaman öğrenciler tarafından tam bir kabusa dönebiliyor. Tez danışman hocasının yeterince ilgi göstermiyor olusu ya da öğrencinin konuyu araştırmaya tam olarak neren başlayacağını bilemediği zamanlarda bir bocalama süreci içerisine giren öğrenci hem zaman kaybı hem de motivasyon düşüklüğü yaşamış olmakta. Bu da tez yazımı konusunda hayati bir hata yapmasına sebebiyet vermektedir. Bu noktada öğrencilerin profesyonel bir destek almak amacı ile sıklıkla başvurduğu çözümlerden biri tez danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar olmaktadır.

 

 

 

Tez Danışmanlığı

 

 

Profesyonel ekipler tarafından verilen bu hizmet de öğrenciyi araştırma yapacağı konu hakkında doğru bir şekilde yönlendirme, konuya uygun materyalleri ve kaynakları sağlama, tezi zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlama kapsama içerisindedir. Bu yönü ile de bir çok öğrencinin başvurduğu ve zorlu süreci en hafif hasarla atlatmak isteyenlerin bir kurtuluş aracı gördüğü yerler haline gelmesi çok uzun zaman almadı. Sadece ülkemize has bir uygulama olmayan bu yöntem yurt dışında bir hayli revaçta ve bu hizmeti veren kuruluşlar da bir o kadar fazladır. Önceleri "ısmarlama" ödev olarak geçen bu sistem zamanla akademik çevreye kendini kabul ettirdi ve sıkça başvurulan bir merkez haline geldi. Üniversite camiasının sıklıkla başvurduğu bu hizmetin sadece sağladığı hizmet danışmanlık hizmeti ile sınırlandırılmamalıdır. Ayrıca parayla tez yazdırma hizmeti de vermektedirler.

 

 

Parayla Tez Yazdırma

 

 

Tez ödevi almış öğrencilerin bir çoğu ya konuya tam olarak nereden başlayacaklarını bilemiyorlar ya da sosyal hayat, üniversite ve tez üçlemesini bir arada götüremeyip sancılı bir sürece doğru sürükleniyorlar. İşte burada sıklıkla tercih edilen bir diğer nokta ise parayla tez yazdırma işidir. Öğrencilerin danışmanlık hizmeti veren kurumlarla yüz yüze yaptığı görüşmede konun detaylarını ve zamanını anlatıp "ısmarladığı" tez ödevini makul fiyat karşılığında yapan bu kurumlar danışmanlık hizmeti dışında sağlamış oldukları bir hizmetle de cazibelerini akademik çevre üzerinde giderek arttırmaktadırlar. Akademik kariyer yolunda büyük avantajlar sağlayan bu hizmet bir çok öğrencinin sancılı bir süreçten başarılı bir şekilde kurtulmasına sebep olmuştur. Bu gibi tezler bir kısım öğrencinin aklında "intihal" yapmak manasına geliyor olsa yapılan işler tamamen özgün ve akademik değer özelliği taşıyan, sıradan eserler değil büyük emekler taşıyan birer eserdir.

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parayla Tez Yazdırmak

28 Eylül 2020

Tez Nasıl Yazılır?

24 Eylül 2020

Tez Konusu Belirleme

18 Eylül 2020