Anadolu Tez Merkezi

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Tez Nasıl Yazılır?

Tez Nasıl Yazılır?

24 Eylül 2020

Lisans, yüksek lisans ve doktora süreçlerindeki en zorlu dönem tez dönemidir. Araştırmasından yazımına dek onlarca detayı barındıran tez yazımı için doğru adımların atılması gerekmektedir. Atılacak doğru adımlarla tez yazmak basit bir işlem haline gelecektir.

Tez nasıl yazılır? Birlikte bakalım.

Tez, bilimsel olarak belirli bilgilerin, ispatlanmamış ancak literatür ile mantıksal olarak tutarlı olarak doğrulanmaya çalışılan fikirlere denilmektedir. Tez yazımı, orijinal ve güncel olmalıdır.

 

 

tez merkezi

 

 

Tez nasıl yazılır?

 

 

Tez yazmak teknik bir iştir. Temel düzeyde araştırma yetenekleri ister. Temel düzeyde bilgisayar kullanmayı gerektirir.

 

 

Araştırma için ilk önce o konu ile ilgili olmak gerekmektedir. İlgilenilen konu hakkında yapılmış olan çalışmalar incelenir. Bu incelemeler sonrası önceki çalışmalar üzerinden bir yol çizilir ve bu yola bağlı kalınarak ilerlenir.

 

 

Doğru adımlar atılmazsa uzun ve zorlayıcı olan tez yazımı, kendi içinde kurallara sahip bir süreçtir. Doğru ve teknik tez yazımı için bu adımlar iyi bilinmeli ve izlenmelidir. Adım adım tez yazma işlemini aşağıdaki maddeler ile sıralayabiliriz:

 

 

Tez danışmanı hocanızı iyi seçin: Tez danışanı bu süreçte sizin sorumlu olduğunuz kişidir. Hem çalışmanız hakkında yol göstermesi açısından hem de size yardımcı olması açısından kendinize en uygun tez hocasını seçmelisiniz.

 

 

İlginiz olmayan konuda tez yazmayın: Tez süresince çalışacağınız konuya ilgi duymuyorsanız süreç sizin için kâbus olabilir. İlgi duyacağınız bir konu size donanım katabileceği gibi araştırmaktan keyif de alacaksınız. Bu sayede teze yönelik motivasyonunuz da artacaktır.

 

 

Konuyu sınırlandırmayı bilin ve kendinize dur deyin: Her konu geniş bilgi birikimine ve araştırma alanına sahiptir. Eğer gördüğünüz her detaya takılı kalırsanız çalışmayı toparlayamazsınız. Bu yüzden konunuza bağlı kalın ve ilginizi çeken diğer konuları teze katmaya çalışmayın. Aksi halde ortaya yeni bir tez çıkar ve ekleyeceğiniz bir başlık beraberinde onlarca başlığın eklenmesini zorunlu kılabilir.

 

 

Hipotezinizi ve amacınızı belirleyin: Hipotez ile bilimsel bir temele bağlı olarak değişkenler arasındaki ilişkiyi ele alırsınız. Yapacağınız araştırmalar sayesinde hipotezinizi geliştirin.

 

 

Araştırma plan ve taslağı yapın: Tez konunuzla ilgili daha önce çalışılmış tezleri inceleyin. Benzer bir algoritmayı kendi özgünlüğünüz ile süsleyin. Çalışmanızın plan ve taslağını doğru oluşturursanız tez yazımı sizin için sadece klavyeden tuşlara basmak kadar kolay bir işlem olacaktır. Ancak plan ve taslak doğru olmazsa, onlarca saat ve emeğiniz boşa giderken yerinizde saymış olursunuz.

 

 

 

Notlar alın ve okuyun: Araştırmanız sırasında gözünüze takılan detayları not alın. Daha sonra işinize yarayacağı zaman tekrar araştırmak yerine aldığınız notlara dönerek zaman kazanabilirsiniz. Bol bol okuyun, farklı çalışmaları mutlaka inceleyin.

 

 

Kaynakları kontrol edin: Tez yazımı sırasında kaynakları karşılaştırın. Aynı bilgiden bahseden kaynaklar üzerinden bilginin sağlamasını yapın. Çelişen bilgiler için farklı kaynakları inceleyerek yanlış bilgi içeren kaynakları eleyin.

 

 

 

Tez yazımı:  Bütün süreçlerin sonrasında tez yazımı sizin için teknik bir iş olacaktır. Araştırmanız ve planınız etrafında şekillenecek olan yazım işlemi sizi zorlamayacaktır. Tezinizin amacına yönelik olarak hipotezlerinize yönelik okumalar yapın ve aldığınız notları değerlendirin. Tezin yazım dilinde akademik dili kullanmaya özen gösterin. Sonuçlarınızı iyi analiz edin ve yazım kılavuzunu kullanmayı öğrenin.

 

 

 

Tabi tüm bunları yapabilmek için ihtiyacınız olan zamanı yaratmalısınız. Bu zamanı bulamıyorsanız tez yazan yerleri araştırın. Parayla tez yazdırma işlemi hakkında bilgi edinin. Tez yazdırma size zaman kazandıracaktır. İhtiyacınız olan kaynağa erişmeniz için destek alabilirsiniz.

 

 

 

TÜZEL OLARAK KİMİZ?

 

 

Anadolu Tez Merkezi, Eğitim Danışmanlık ve Araştırma firmasıdır. Talep eden/talep edilen doğrultusunda ilgili kişi/kurum için Nitel ve Nicel Veri Analizleri ve Kavramsal İçerikler ile Kişiye Özel Kaynak oluşturmaktadır. Bu kaynaklarda özgünlük ve kaynak istenilen düzeye gelene dek sınırsız revizyon hakkı vermektedir. Bu kaynaklar tez, kitap, makale, diğer yayınlar olarak kullanılabilir.

 

 

 

SÜREÇ İŞLEYİŞİ

 

 

Talep edilen çalışmalar, talep edenin talep ettiği şekillerde mutabık kalınarak hazırlanmaktadır. Talep edenin onayı ile başlamakta ve ilerlemektedir. Çalışmalar bölümler halinde ara teslimlerle teslim edilerek süreç devam eder ve son bulur. Karşı tarafın talepleri sonuçlanana dek süreç devam etmektedir. Bu talepler araştırmanın türüne göre; tez ise onay, proje destek önerisi ise onay, makale ise onay alıncaya dek sürmektedir.

 

 

 

GİZLİLİK VE GÜVEN

 

 

Araştırma tüzelinde gerçekleştirilen projeler ilgili kişi/kurum için Kişiye Özel Araştırma olarak gerçekleştirilir. Çalışılan kişi/dokumanlar üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Hazırlanan dokümanlar hazırlanan kişilere ait olmak üzere faturalandırılarak, fikir hakları ile teslim edilmektedir.

 

 

 

HİZMET VERİLEN ALANLAR

 

 

Kişisel kullanım veya firmalar için;

 

 

Bilimsel araştırmalar için akademik dokümanlar,

 

 

Nitel ve nicel analizler ve raporlamalar,

 

 

Proje ve Hibe destek programları başvuru çalışmaları,

 

 

Firma raporlamaları, işletme içi iyileştirme çalışmaları,

Teknolojik uygulamaların akademik dile uyarlanmasına yönelik projeler hizmet verilen alanlarımızdır.

 

 

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parayla Tez Yazdırmak

28 Eylül 2020

Tez Konusu Belirleme

18 Eylül 2020