Anadolu Tez Merkezi

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Literatür Taraması Nasıl Yazılır?

Literatür Taraması Nasıl Yazılır?

26 Nisan 2020

Literatür taramasının ne olduğunu anladıktan sonra esas soru geliyor, nasıl yazılacak? Literatür taramasının yazımı ile ilgilli genel geçer kurallar olduğunu düşünenler de var, farklı yöntemlerin uygulanmasını isteyen tez danışmanı hocalara da rastlamak mümkün.

Burada dünyadaki ve ülkemizdeki büyük üniversitelerin şekil şartlarını uygulamak her zaman kesin çözüm olacaktır. İnternette “Google Scholar”ın altını üstüne getirdiniz, birkaç üniversitenin web kütüphane veri tabanını kullandınız, “Academia.edu” arayüzüyle zihninize kazındı veya gidip kütüphanelerde kaynak aradınız durdunuz ve elinizde çalışmanızda kullanmayı planladığınız birçok geçmiş çalışma bulunuyor artık. Bu noktaya geldikten sonra tez danışmanınız sizden taramanızda en az kaç çalışmaya yer vermenizi istediyse ona göre kaynaklarınızı incelediniz, sayıyı tamamlamış ve hatta aşmışsanız işte artık yorumlama gücünüzle birlikte literatür çalışmasını yazmaya başlayabilirsiniz. Literatür taramasını yazmak için önce kaynaklarınızı okumuş, incelemiş olmanız gerekmektedir. Çünkü literatür taramasını yazarken yapacağınız şey kaynağın ismini, yazarını veya kurumunu ve bu çalışmanın neden yapılmış olduğunu, hangi yöntemlerin kullanılmış olduğunu, nasıl bir sonuca varılmak istendiğini anlatmak olacaktır. Yazdığınız ve ilk aşamasını tez danışmanınıza teslim ettiğiniz literatür taramasını özet şeklinde tezinizin tam halinde de kullanacağınızı unutmayın. Bu yüzden önem vermeniz gereken, tezin kilit noktasını hazırladığınız aklınızdan çıkarmamanız önemlidir. Birçok yerde örnek literatür taramaları ve literatür özetlerini bulabilirsiniz fakat biz sizin için genel kurallardan bahsedeceğiz. Bizim aktaracağımız kurallar ülkemiz eğitim kurumlarında kullanılan genel kurallardır. Tez danışmanlığı verdiğimiz için şu ana kadar birçok tez tamamladık ve işlerimiz bizi tercih edenlerin teşekkürleriyle sonuçlandı. Paralı tez yazdırma gibi bir düşünceniz varsa referanslarımızı da incelemeniz mümkün. Bugünlerde çok yaygınlaşan tez yazdırma işlemini biz uzun zamandır profesyonel olarak yapıyor ve yaptığımız işler sonuçlandığında şu anda dek kimseyi hayal kırıklığına uğratmadık, uğratmayacağız da.

 

Literatür Taraması Yazımı

Geldik bütün araştırmalarınızı ve önemli kaynaklarınızı literatür taraması yazımının nasıl yazacağınıza. Öncelikle kaynakçanın nasıl hazırlandığına dair yazdığımız içeriği incelemek de isteyebilirsiniz. Yazarı belirli olan eserlerin, veritabanı içeriklerinin, gazete makalelerinin vb. birçok çalışmanın nasıl gösterileceğini kurallar dizini olarak sizinle paylaştık. Literatür taramasında da sizden kullandığınız özellikle de en önemli kaynakların mevcutta konunuzla ilgili nasıl bir yöntemle ortaya konduğunu, kronolojik olarak ve mantık dikkate alınarak bütünlük içinde yaklaşımlarla özetlemelisiniz. Çalışmadan ne öğrenildiği ve hangi soruların halen yanıt bulmamış olduğuna da yer vermelisiniz.

Kurallar:


  • Yazar Soyadı, A. (Çalışmanın Yılı), Tarayıp incelediğiniz çalışmanınyukarıda bahsettiğimiz şekilde sizin yorumlarınızla anlatılması. [Tek Yazar varsa]

  • Yazar Soyadı, A., Yazar Soyadı, A., Yazar Soyadı, A. (Çalışmanın Yıl), İçerik, araştırılan konu ve yöntemler, nelere ulaşılmış, hangi sorular yanıtsız kalmış gibi kendi cümlelerinizle incelemeyi cümleleştirdiğiniz kısım. [Birden Fazla Yazar varsa]

  • Kurum Adının Kısaltılmış Hali (Kurum Adının Tam Hali). (Çalışmanın Yılı), Kaynağın cümlelerinizle bahsettiğimiz sorular altında incelenip yazılması. (Kurum, Kuruluş, Rapor vb. için)

  •  

Kurumla ilgili kuralı şu örnekle anlamanız mümkündür: ÇSGB (T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) (2017), Bu kaynakta.Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parayla Tez Yazdırmak

28 Eylül 2020

Tez Nasıl Yazılır?

24 Eylül 2020

Tez Konusu Belirleme

18 Eylül 2020