Anadolu Tez Merkezi

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   10 Önemli Tez Yazım Kuralı

10 Önemli Tez Yazım Kuralı

17 Mayıs 2020

Tez belirlenmiş bir konu hakkında fikir veya görüş bildirme işlemidir. Teorik olarak mümkün olan fakat pratikte henüz kanıtlanmamış olan bir durumun savunulmasıdır. Bu yüzden sav adıyla da bilinmektedir.

Tez yazım işlemi akademik yayınlar için kullanılır. Bu yüzden tez yazmaya başlamadan önce tez danışmanlığı almakta fayda olacaktır. Akademik yazılar olduğu için belirli kurallar bağlanmıştır. Hem şekil hem de içerik olarak belirli standartları sağlaması gerekir. Paralı tez yazdırma özellikle öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Tez yazdırma işlemi için ilgili firma ve kişiler ile görüşerek tez yazma işlemine başlanabilir.

Tez Yazım Kuralları Nelerdir?

 

 

Tez yazmaya başlamadan önce tez danışmalığı alarak konu hakkında bilgi almak gerekir. Burada taslağı hazırlanan tezin araştırma aşamasına geçilir ve veri toplanmaya başlanır. Veriler derlenerek düzenli metinler haline getirilir. Şekil olarak tez yazım kuralları şu şekilde sıralanabilir;

 

 


 • Eğer tez yazım kılavuzu yayınlanmamış veya bu konuda serbest bırakılmışsa yazı tipi belirlenerek yazılmaya başlanır. Tez yazılmasında kullanılan en çok yazı tipi olan, Arial ve 11 punto seçilmelidir.

 • İçeriğin kâğıt üstünde ki yayılımı genel olarak üst ve soldan 3 cm,  alt ve sağdan 2,5 cm olarak belirlenmektedir.

 • Sayfa numaraları düzenlemesi; tanıtım ve içindekiler kısmına kadar Romen rakamları, tez konusu ise normal sayılar ile ifade edilmelidir. Tez düzenleme işlemi paralı tez yazdırma ile yapılabilir.

 • Satır düzeni ise 1,5 cm aralıklar ile yazılır. Paragraf düzeni 1 cm boşluk bırakarak başlanır ve her paragraf arası bir buçuk satır olacak şekilde düzenlenir.

 • Başlıklar 12 punto ile kalın yazılmalıdır. Başlık yazım tipinde yine Arial kullanılır.

 • Tez yazdırma işlemine geçmeden önce pdf haline getirilmeli ve danışmanın görüşü alınmalıdır.

 • Tez bölümleri üç kısımdan oluşmalıdır. Bunlar; ön bölüm, ana bölüm ve son bölüm olarak sınıflandırılmıştır. Her bölüm için başlığa göre içerik oluşturulur. Örneğin ön bölümde, tez ile ilgili sadece tanıtıcı bilgiler bulunur, detaya yer verilmez.

 • Tez danışmanlığı tez yazım sürecin herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden danışmanın belirlemiş olduğu metot dışına çıkmamaya çalışın

 • Tez yazım sürecinde mümkün olduğunca zengin kaynak kullanmaya çalışın ve bu kaynakları not etmeyi unutmayın. Kaynakça belirtirken tekrar kaynak arayarak zaman kaybetmezsiniz.

 • Tezin mümkün olduğunca yalın ve akıcı bir dil ile anlatılması gerekir. Taklit ve kopya tezler itibar görmez bu yüzden özgün olmak tez yazmanın en önemli kuralıdır.

 • Tez yazmak oldukça yorucu ve zaman alıcı bir işlemdir. Özellikle lisans öğrencilerinin son senelerine denk gelen bu dönem, öğrenciler için oldukça zorlu geçmektedir. Bu durumda öğrenciler için paralı tez yazdırma seçeneği oldukça cazip gelmektedir. Tez yazdırma işlemi için çevresinden veya para ile tez yazan kurumlardan yardım alabilir, böylelikle tezini vaktinde teslim edebilir. Tezler bu konuda oldukça özgün ve verilen kılavuza uygun yazılmaktadır.

 •  

 

 

 

 

                        

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parayla Tez Yazdırmak

28 Eylül 2020

Tez Nasıl Yazılır?

24 Eylül 2020

Tez Konusu Belirleme

18 Eylül 2020